Zabiegi medycyny estetycznej i nadwrażliwość a pielęgnacja
Mezoterapia, peelingi kwasowe czy zabiegi przeciw różnym niedoskonałościom skóry pozwalają znacząco poprawić kondycję skóry, spowolnić procesy starzenia i wyrównać koloryt cery. Po niektórych zabiegach skóra bywa jednak nadwrażliwa i skłonna do alergii. Ratunkiem jest stosowanie dermokosmetyków – wśród nich znajdziemy takie, które łagodzą podrażnienia i zaczerwienienia oraz wspomagają proces regeneracji skóry.
Medycyna estetyczna ma coraz więcej wspólnego z pielęgnacją. Chcemy wyglądać młodo, ale jednocześnie naturalnie. Jak to osiągnąć? Wybór odpowiedniego zabiegu zawsze zależy od lekarza, który ocenia stan skóry, a także potencjalne efekty. Dobry kosmetolog powinien rozumieć indywidualne potrzeby pacjenta i umieć doradzić.
Do najpopularniejszych zabiegów należą m.in. mezoterapia bezigłowa, preparaty z kwasem hialuronowym, terapie peptydowe, a także kuracje iniekcyjne i urządzenia wykorzystujące fale radiowe. Oprócz zabiegów odmładzających usuwamy też przebarwienia i zamykamy naczynka. Równie chętnie robimy wyszczuplające zabiegi na ciało, takie jak karboksyterapia, lipoliza czy elektrostymulacja mięśni brzucha.
Jak zabiegi wpływają na skórę?
Zazwyczaj nieinwazyjne zabiegi, określane jako bankietowe, nie wymagają rekonwalescencji. Po ich wykonaniu można niemal od razu zrobić makijaż. Warto jednak pamiętać, że działanie na skórę może naruszać jej naturalną barierę ochronną. W efekcie skóra może stać się bardziej sucha, napięta, swędząca, a nawet łuszczyć się i być zaczerwieniona. Dlatego musi mieć czas na regenerację.
Po każdym zabiegu niezbędne jest stosowanie tzw. białej kosmetyki, która w naturalny sposób przyspiesza proces regeneracji. Do takich produktów zalicza się np. kremy, sera, mleczka lub balsamy – można z nich korzystać zarówno w gabinecie medycyny estetycznej, jak i w domowym zaciszu. Ich głównym celem jest ochrona i wyciszenie skóry, która może być bardziej wrażliwa niż zwykle. Co stosować? Najlepszym wyborem będą specjalistyczne produkty – wiele dermokosmetyków zawiera substancje o właściwościach łagodzących, nawilżających, regenerujących, odżywczych oraz przeciwzmarszczkowych.
Zawarte w dermokosmetykach składniki powinny posiadać niski potencjał uczulający. Wśród dobroczynnych substancji znaleźć można np. wodę termalną, masło shea, olej jojoba, glicerynę, d-pantenol, alantoinę, ceramidy czy mocznik. Osoby z przesuszoną i skłonną do alergii skórą mogą również zastosować kurację z siemieniem lnianym. Ten wyjątkowy surowiec przyspiesza regenerację skóry po zabiegach medycyny estetycznej. Działa zarówno na powierzchni skóry, jak i w jej wewnętrznych warstwach. Ze względu na zawartość związków śluzowych i oleju posiada bardzo dobre właściwości nawilżające, łagodzące oraz kojące. Poprzez właściwości filmotwórcze beta-glukanów i polisacharydów wykazuje działanie osłaniające i ochronne na naskórek. Zapobiega nadmiernemu wysuszeniu skóry, chroni jej naturalny płaszcz hydrolipidowy. Dzięki obecności przeciwutleniaczy oraz fitohormonów opóźnia procesy starzenia się skóry. Redukuje podrażnienia posłoneczne.
Kosmetyki do regeneracji skóry
Skóra szczególnie wrażliwa po zabiegach wymaga ukojenia oraz intensywnego nawilżenia. Aby uniknąć podrażnień, najlepiej stosować pielęgnację opartą na jednej serii dermokosmetyków, których efekty działania zostały potwierdzone badaniami dermatologicznymi na skórze dysfunkcyjnej. Świetnie sprawdzi się tu wegańska seria Ziaja Med – kuracja po zabiegach medycyny estetycznej i wysuszających skórę – siemię lniane. Swoją skuteczność zawdzięcza aktywnemu hydrolizatowi z siemienia lnianego pochodzącemu z upraw organicznych oraz w 100 proc. naturalnym fitosterolom z owoców granatu i glukozydowi maltooligozylowemu. Kosmetyki zostały stworzone z myślą o potrzebach skóry łuszczącej się, nadwrażliwej, zaczerwienionej i skłonnej do alergii – zwłaszcza po zabiegach z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii, które mogą naruszać naturalną barierę ochronną naskórka. Cała seria składa się 7 bezzapachowych produktów do pielęgnacji twarzy i ciała, o działaniu potwierdzonym w badaniach dermatologicznych i aplikacyjnych. Kosmetyki zawierają aż do 97 proc. składników pochodzenia naturalnego i posiadają specjalnie przygotowane ochronne konsystencje, łatwe do rozprowadzenia.
Pielęgnacja twarzy po zabiegach
Skutecznym wyborem będzie nawilżająca emulsja do mycia twarzy z serii Ziaja Med kuracja z siemieniem lnianym, która nie tylko łagodnie myje, ale i usuwa makijaż nie wysuszając naskórka. Optymalną dawkę nawilżenia zapewnia ultraodżywczy krem do twarzy – zmiękcza on skórę, uelastycznia ją, redukuje suchość i utrzymuje wysoki poziom nawilżenia do 24 godzin. Można go używać również jako maseczki.
Po zabiegach medycyny estetycznej (zwłaszcza tych z kwasami) trzeba unikać ekspozycji na słońce. Zwykle procedury laserowe wykonujemy jesienią lub zimą, ale już lifting i korektę zmarszczek można zrobić latem. Wtedy niezbędna jest ochrona przed promieniami UV – zapewni ją krem SPF 20 z serii Ziaja Med kuracja z siemieniem lnianym. Nadmierną wrażliwość skóry (np. po laseroterapii) zmniejszy dodatkowo serum do twarzy nawilżające i zmiękczające – działa do 24 godzin nawet podczas snu.
Kosmetyki po zabiegach na ciało
Na rynku jest wiele terapii wyszczuplających i modelujących sylwetkę – mogą one redukować tkankę tłuszczową za pomocą ultradźwięków, lasera lub chłodzenia (wywołują tzw. lipolizę). Równie ważne jak efekt jest także to, jak dbamy o skórę po zabiegach. Dla utrzymania jej dobrej kondycji warto stosować dermokosmetyki. Na podrażnioną skórę (np. po iniekcji i depilacji laserowej) możemy zaaplikować Ziaja Med kuracja z siemieniem lnianym serum do ciała regenerująco-nawilżające – pielęgnuje, wycisza i zmniejsza łuszczenie.
O skórę dłoni (np. po zdjęciu hybrydy i usuwaniu skórek) zadbamy kremem-balsamem do rąk nawilżająco-zmiękczającym. Zmniejsza on szorstkość oraz skłonność do drapania. W codziennej pielęgnacji warto też stosować preparaty myjące. W serii z serii Ziaja Med kuracja z siemieniem lnianym są specjalnie do tego przeznaczone produkty, np. żel do mycia ciała nawilżający, oczyszczający. Skutecznie łagodzi, nie wywołuje uczucia ściągnięcia i sprawia, że delikatna skóra jest dobrze zaopiekowana po każdym zabiegu.